Kontakt: |
---|
09-520, Łąck |
ul.Hippiczna3/8 |
tel./kom.: 516 913 957 |
e-mail: tomasz.uniszkiewicz@wp.pl |
Czy wiesz, że Jedną ciekawostką dotyczącą automatyki jest to, że pierwszy robot przemysłowy został zbudowany w 1954 roku przez amerykańskiego inżyniera Josepha Engelbergera.
Nazwano go "Unimate" i był on pierwszym robotem przemysłowym, który zaczął pracować w fabryce w 1961 roku.
Pracował on przy montażu elementów metalowych do samochodów, ręcznie przenosząc je z jednego stanowiska na drugie.
Był to ważny krok w rozwoju automatyzacji przemysłu i otworzył drogę dla dalszych innowacji w tej dziedzinie.
Automatyka maszyn należy do dziedziny inżynierii, która zajmuje się projektowaniem, instalowaniem i kontrolowaniem automatycznych systemów i urządzeń, takich jak roboty przemysłowe, systemy automatycznego załadunku i rozładunku, linie produkcyjne itp. Celem jest stworzenie efektu wydajności, a także umożliwienie realizacji zadań, które są trudne lub niemożliwe do wykonania.
Jednym z zastosowań aplikacji automatyki maszyn jest system automatycznego załadunku i rozładunku. Dziesięć systemów składających się z robotów przemysłowych, kamer, czujników, kontrolerów i innych elementów automatyki, które łącznie umożliwiają automatyczne przenoszenie materiałów z jednego miejsca na drugie.
Roboty przemysłowe służą do dostarczania materiałów, takich jak palety, skrzynie, kontenery itp. Są one dostarczane, aby poruszać się w procedurach i przy użyciu narzędzi, takich jak chwytaki, kołyski itp. Czujniki pozycji i kamery służą do sterowania położeniem robota i przenoszonych materiałów, co pozwala na sterowanie ruchem.
Kontroler jest sercem systemu, który odpowiada za całościową kontrolę procesu. Jest on połączony do robota, czujników i kamer, a także do innych urządzeń, w tym jak magazyny, linie produkcyjne itp. Kontroler włącza informacje z czujników i kamery, a następnie wydaje polecenie robocie i innym urządzeniom, aby przenieść materiały zgodnie z harmonogramem.
System automatycznego załadunku i rozładunku pozwala na wydajność i bezpieczeństwo, ponieważ przyczynia się do dostarczania materiałów, co jest męczące i niebezpieczne dla pracowników. Dodatkowo, systemy automatycznego załadunku i rozładunku służą do wykonywania zadań, takich jak sortowanie i pakowanie materiałów, co jest trudne lub niemożliwe do wykonania.